Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Mehmet BAŞ
Köşe Yazarı
Mehmet BAŞ
 

YAZARIN BİYOGRAFYASI

Şair ve yazar. 1 Ağustos 1981 Çamardı / Niğde doğumlu. Dumlupınar İlkokulu’nu, Cumhuriyet Ortaokul’unu ve Niğde Lisesi’ni bitirdi. Ardından, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okudu, 2005 yılında devlet memuru olarak çalışmaya başladı. Evli olup, hayatını ve çalışmalarını Niğde’de sürdürmektedir. Mehmet Baş’ın ilk şiiri 1999 yılında, “Alize” edebiyat dergisinde çıktı. Daha sonra şiir ve yazıları; Dergâh, Hece, Yedi İklim, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Ay Vakti, Şiir ve İnşa, Altınoluk, Edep, Yüzakı, Kün Edebiyat, Akpınar, Genç Doku, İstanbul Bir Nokta, Kurgan, Hece Taşları, Bizim Külliye, Şiiri Özlüyorum, Dil ve Edebiyat, Dört Mevsim Niğde, Barbar, Edebiyat Ortamı, Edebiyat Yaprağı dergileri ve Hamle, Yeşil Bor, Bor’da Sabah, Gap Gündemi, Niğde Gündem, Niğde Anadolu Haber, Nevşehir Muşkara, Avanos Gazetesi, Derinkuyu Haber gazetelerinde yayımlandı. 2013 yılında İstanbul / Ümraniye Belediyesi’nin açtığı İstanbul konulu şiir yarışmasında mansiyon aldı. Tabirsiz Rüyalar adlı ilk şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Tabirsiz Rüyalar ismini taşıyan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm Atlaslar, ikinci bölüm Adressiz Sancılar, üçüncü bölümse Hakkın Nefesleri ismini taşıyor. Şair bu kitabında medeniyetimiz ve bizi biz yapan değerler ekseninde yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı çıkarken modern hayatın çıkmazları karşısında insan ruhunun müdafaasını yapıyor.” (Niğde Hasret)   ESERLERİ: Şiir: Tabirsiz Rüyalar (2012), Puslu Zaman Menkıbeleri (2016). Biyografi: Borlu Ahmed Kuddusi Hz. (2015), Deneme: Bir Dert Bulmalıyım Kendime (2015), Medeniyetlerin Burcunda Bir Şehir Niğde (2017), Aşkın Devleti (2017). KAYNAKÇA: İsmail Özmel / Dünden Bugüne Niğdeli Şair ve Yazarlar (3 cilt, 2009),   Niğdeli Şair Mehmet Baş’ın Şiir Kitabı Çıktı (Niğde Hasret, 1 Ekim 2012), BF- Kendisinden alınan bilgiler (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).
Ekleme Tarihi: 23 Ocak 2022 - Pazar

YAZARIN BİYOGRAFYASI

Şair ve yazar. 1 Ağustos 1981 Çamardı / Niğde doğumlu. Dumlupınar İlkokulu’nu, Cumhuriyet Ortaokul’unu ve Niğde Lisesi’ni bitirdi. Ardından, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okudu, 2005 yılında devlet memuru olarak çalışmaya başladı. Evli olup, hayatını ve çalışmalarını Niğde’de sürdürmektedir.

Mehmet Baş’ın ilk şiiri 1999 yılında, “Alize” edebiyat dergisinde çıktı. Daha sonra şiir ve yazıları; DergâhHeceYedi İklimTürk EdebiyatıTürk DiliAy VaktiŞiir ve İnşaAltınolukEdepYüzakıKün EdebiyatAkpınarGenç Dokuİstanbul Bir Nokta, Kurgan, Hece Taşları, Bizim Külliye, Şiiri Özlüyorum, Dil ve Edebiyat, Dört Mevsim Niğde, Barbar, Edebiyat Ortamı, Edebiyat Yaprağı dergileri ve Hamle, Yeşil Bor, Bor’da Sabah, Gap Gündemi, Niğde Gündem, Niğde Anadolu Haber, Nevşehir Muşkara, Avanos GazetesiDerinkuyu Haber gazetelerinde yayımlandı. 2013 yılında İstanbul / Ümraniye Belediyesi’nin açtığı İstanbul konulu şiir yarışmasında mansiyon aldı. Tabirsiz Rüyalar adlı ilk şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı.

Tabirsiz Rüyalar ismini taşıyan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm Atlaslar, ikinci bölüm Adressiz Sancılar, üçüncü bölümse Hakkın Nefesleri ismini taşıyor. Şair bu kitabında medeniyetimiz ve bizi biz yapan değerler ekseninde yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı çıkarken modern hayatın çıkmazları karşısında insan ruhunun müdafaasını yapıyor.” (Niğde Hasret)

 

ESERLERİ:

Şiir: Tabirsiz Rüyalar (2012), Puslu Zaman Menkıbeleri (2016).

Biyografi: Borlu Ahmed Kuddusi Hz. (2015),

Deneme: Bir Dert Bulmalıyım Kendime (2015), Medeniyetlerin Burcunda Bir Şehir Niğde (2017), Aşkın Devleti (2017).

KAYNAKÇA: İsmail Özmel / Dünden Bugüne Niğdeli Şair ve Yazarlar (3 cilt, 2009),   Niğdeli Şair Mehmet Baş’ın Şiir Kitabı Çıktı (Niğde Hasret, 1 Ekim 2012), BF- Kendisinden alınan bilgiler (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve boradair.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.