Bugün - 27 Şubat 2021 Cumartesi
Niğde 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Türkiye’nin yeni nüfusu 83 milyonu geçti

Türkiye'nin nüfusu, 2020'de bir önceki yıla göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştı.

Gündem Haberi - 4 Şubat 2021 Perşembe - 23:46
Türkiye'nin nüfusu, 2020'de bir önceki yıla göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Türkiye'nin nüfusu, 2020'de bir önceki yıla göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştı.

Türkiye'de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştı.

Erkek nüfus 41 milyon 915 bin 985 kişi olurken, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi oldu.

Diğer bir ifadeyle toplam nüfusun %50,1'ini erkekler, %49,9'unu ise kadınlar oluşturdu.
 
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre ülkemizde ikamet eden yabancı nüfus(1) bir önceki yıla göre 197 bin 770 kişi azalarak 1 milyon 333 bin 410 kişi oldu. Bu nüfusun %49,7'sini erkekler, %50,3'ünü kadınlar oluşturdu.

 

İLLERE GÖRE TÜRKİYE NÜFUSU (2020)

 

 

SIRA NO

 

İl

Toplam Nüfus

Erkek Nüfusu

Kadın Nüfusu

Nüfus Yüzdesi

1

İstanbul

15.462.452

7.750.836

7.711.616

% 18,49

2

Ankara

5.663.322

2.805.877

2.857.445

% 6,77

3

İzmir

4.394.694

2.187.226

2.207.468

% 5,26

4

Bursa

3.101.833

1.550.767

1.551.066

% 3,71

5

Antalya

2.548.308

1.281.943

1.266.365

% 3,05

6

Adana

2.258.718

1.127.516

1.131.202

% 2,70

7

Konya

2.250.020

1.118.850

1.131.170

% 2,69

8

Şanlıurfa

2.115.256

1.066.402

1.048.854

% 2,53

9

Gaziantep

2.101.157

1.060.820

1.040.337

% 2,51

10

Kocaeli

1.997.258

1.009.533

987.725

% 2,39

11

Mersin

1.868.757

933.368

935.389

% 2,23

12

Diyarbakır

1.783.431

899.516

883.915

% 2,13

13

Hatay

1.659.320

833.146

826.174

% 1,98

14

Manisa

1.450.616

728.724

721.892

% 1,73

15

Kayseri

1.421.455

712.710

708.745

% 1,70

16

Samsun

1.356.079

670.675

685.404

% 1,62

17

Balıkesir

1.240.285

619.765

620.520

% 1,48

18

Kahramanmaraş

1.168.163

592.920

575.243

% 1,40

19

Van

1.149.342

585.854

563.488

% 1,37

20

Aydın

1.119.084

557.066

562.018

% 1,34

21

Tekirdağ

1.081.065

552.587

528.478

% 1,29

22

Sakarya

1.042.649

522.388

520.261

% 1,25

23

Denizli

1.040.915

518.742

522.173

% 1,24

24

Muğla

1.000.773

508.504

492.269

% 1,20

25

Eskişehir

888.828

443.227

445.601

% 1,06

26

Mardin

854.716

428.780

425.936

% 1,02

27

Trabzon

811.901

402.224

409.677

% 0,97

28

Malatya

806.156

401.610

404.546

% 0,96

29

Ordu

761.400

380.031

381.369

% 0,91

30

Erzurum

758.279

378.661

379.618

% 0,91

31

Afyonkarahisar

736.912

367.399

369.513

% 0,88

32

Sivas

635.889

318.771

317.118

% 0,76

33

Adıyaman

632.459

318.755

313.704

% 0,76

34

Batman

620.278

312.137

308.141

% 0,74

35

Tokat

597.861

297.311

300.550

% 0,72

36

Zonguldak

591.204

293.068

298.136

% 0,71

37

Elazığ

587.960

291.461

296.499

% 0,70

38

Kütahya

576.688

284.575

292.113

% 0,69

39

Osmaniye

548.556

276.776

271.780

% 0,66

40

Çanakkale

541.548

271.456

270.092

% 0,65

41

Şırnak

537.762

279.486

258.276

% 0,64

42

Ağrı

535.435

276.800

258.635

% 0,64

43

Çorum

530.126

262.590

267.536

% 0,63

44

Giresun

448.721

223.738

224.983

% 0,54

45

Isparta

440.304

218.526

221.778

% 0,53

46

Aksaray

423.011

211.232

211.779

% 0,51

47

Yozgat

419.095

209.257

209.838

% 0,50

48

Muş

411.117

209.647

201.470

% 0,49

49

Edirne

407.763

205.775

201.988

% 0,49

50

Düzce

395.679

198.032

197.647

% 0,47

51

Kastamonu

376.377

187.264

189.113

% 0,45

52

Uşak

369.433

184.225

185.208

% 0,44

53

Niğde

362.071

181.692

180.379

% 0,43

54

Kırklareli

361.737

184.250

177.487

% 0,43

55

Bitlis

350.994

180.982

170.012

% 0,42

56

Rize

344.359

172.469

171.890

% 0,41

57

Amasya

335.494

167.624

167.870

% 0,40

58

Siirt

331.070

168.939

162.131

% 0,40

59

Bolu

314.802

156.340

158.462

% 0,38

60

Nevşehir

304.962

151.134

153.828

% 0,36

61

Kars

284.923

147.150

137.773

% 0,34

62

Bingöl

281.768

142.670

139.098

% 0,34

63

Hakkari

280.514

148.967

131.547

% 0,34

64

Kırıkkale

278.703

139.281

139.422

% 0,33

65

Yalova

276.050

138.860

137.190

% 0,33

66

Burdur

267.092

134.124

132.968

% 0,32

67

Karaman

254.919

127.829

127.090

% 0,30

68

Karabük

243.614

121.875

121.739

% 0,29

69

Kırşehir

243.042

119.725

123.317

% 0,29

70

Erzincan

234.431

119.325

115.106

% 0,28

71

Bilecik

218.717

111.190

107.527

% 0,26

72

Sinop

216.460

107.689

108.771

% 0,26

73

Iğdır

201.314

103.059

98.255

% 0,24

74

Bartın

198.979

98.451

100.528

% 0,24

75

Çankırı

192.428

97.065

95.363

% 0,23

76

Artvin

169.501

85.523

83.978

% 0,20

77

Kilis

142.792

72.652

70.140

% 0,17

78

Gümüşhane

141.702

71.943

69.759

% 0,17

79

Ardahan

96.161

49.811

46.350

% 0,12

80

Tunceli

83.443

44.815

38.628

% 0,10

81

Bayburt

81.910

42.002

39.908

% 0,10

 

TOPLAM:

83.614.362

41.915.985

41.698.377

100%

 

Toplam yaş bağımlılık oranı arttı
 
Çalışma çağındaki birey başına düşen çocuk ve yaşlı birey sayısını gösteren toplam yaş bağımlılık oranı, 2019 yılında %47,5 iken 2020 yılında %47,7'ye yükseldi.
 
Ekonomik olarak aktif olan birey başına düşen çocuk sayısını ifade eden çocuk bağımlılık oranı, %34,1'den, %33,7'ye gerilerken, çalışan birey başına düşen yaşlı birey sayısını ölçen yaşlı bağımlılık oranı ise %13,4'ten %14,1'e yükseldi. Diğer bir ifadeyle, Türkiye'de 2020 yılında, çalışma çağındaki her 100 kişi, 33,7 çocuğa ve 14,1 yaşlıya bakmaktadır.

Türkiye'de kilometrekareye 109 kişi düşerken İstanbul'da 2 bin 976 kişi düştü
 
Nüfus yoğunluğu olarak tanımlanan "bir kilometrekareye düşen kişi sayısı", Türkiye genelinde 2019 yılına göre 1 kişi artarak 109 kişiye yükseldi. İstanbul, kilometrekareye düşen 2 bin 976 kişi ile nüfus yoğunluğu en yüksek olan ilimiz oldu. İstanbul'dan sonra 553 kişi ile Kocaeli ve 366 kişi ile İzmir nüfus yoğunluğu en yüksek olan iller oldu.
 
Diğer yandan nüfus yoğunluğu en az olan il ise bir önceki yılda olduğu gibi, kilometrekareye düşen 11 kişi ile Tunceli oldu. Tunceli'yi 20 kişi ile Ardahan ve Erzincan illeri izledi.
 
Yüz ölçümü büyüklüğünde ilk sırada yer alan Konya'nın nüfus yoğunluğu 58, en küçük yüz ölçümüne sahip Yalova'nın nüfus yoğunluğu ise 326 olarak gerçekleşti.



Nüfus artış hızı, binde 5,5 oldu

Yıllık nüfus artış hızı 2019 yılında binde 13,9 iken, 2020 yılında binde 5,5 oldu.

İl ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı %93 oldu
 
Türkiye'de 2019 yılında %92,8 olan il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı, 2020 yılında %93 oldu. Diğer yandan belde ve köylerde yaşayanların oranı %7,2'den %7'ye düştü.

Türkiye nüfusunun ortanca yaşı 32,7'ye yükseldi

Ortanca yaş, yeni doğan bebekten en yaşlıya kadar nüfusu oluşturan kişilerin yaşları küçükten büyüğe doğru sıralandığında ortada kalan kişinin yaşıdır. Ortanca yaş aynı zamanda nüfusun yaş yapısının yorumlanmasında kullanılan önemli göstergelerden biridir.

Türkiye'de 2019 yılında 32,4 olan ortanca yaş, 2020 yılında 32,7'ye yükseldi. Cinsiyete göre incelendiğinde, ortanca yaşın erkeklerde 31,7'den 32,1'e, kadınlarda ise 33,1'den 33,4'e yükseldiği görüldü.

 

Çalışma çağındaki nüfusun oranı %67,7 oldu
 
Çalışma çağı olarak tanımlanan 15-64 yaş grubundaki nüfusun oranı, 2007 yılında %66,5 iken 2020 yılında %67,7 oldu. Diğer yandan çocuk yaş grubu olarak tanımlanan 0-14 yaş grubundaki nüfusun oranı %26,4'ten %22,8'e gerilerken, 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı ise %7,1'den %9,5'e yükseldi.




 
Anahtar Kelimeler:Türkiyenin, nüfusu, 2020de, bir, önceki, yıla, göre, 459, bin, 365, kişi, artara,
Kaynak / EditörBoradair.com - Ali Akbaş
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira oldu
Soğuktan Değil Mutluluktan Titresinler!
Gültekin: Üç aylar berekettir

Gültekin: Üç aylar berekettir
Milletvekili Ergun’dan Kandil mesajı
Doğan Cüceloğlu evinde ölü bulundu!
Niğde’de Polisten Kısıtlama Denetimi
Ahiler Kalkınma Ajansından Rektörümüze Ziyaret
Diğer Başlıklar

NESOB’ tan 18 İşçiye Mesleki Yeterlilik Belgesi
Baharın ilk müjdecisi havaya düştü
Niğde'de parktaki oyun gruplarına zarar verdiler
Belediye-İş Sendikası Kiledere Belediyesinde toplu sözleşme tamam. İmzalar atıldı ve işçilere umut olmaya devam ediyor
Gürer: “Gübre destekleri ile sorun bitmiyor”
Çukurkuyu Belediye Başkanı Ahmet Halisdemir, Doğum Gününde Şehit Halisdemir'in Kabrini Ziyaret Etti
Niğde Patatesi Mersinde İhtiyaç Sahiblerine Dağıtılacak
Sipahi Eczanesinde Yeni Devir Teslim Töreni
ASYA TÜRK sigorta’dan büyük başarı
Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira oldu
NÖBETÇİ ECZANELER

Niğde Merkez ve İlçelerinde nöbetçi eczaneler.

E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar
H.Ülkü Korkmaz
Kasımpatı Akşamları..
  2020 ve 2021 kış ayları covid salgını nede...
Fatma TAN
Bir Baba Tanıdım!
İnsanın hayatında babalar her zaman büyü...
Akın GÖNEN
TARIM ORGANİZE SANAYİ KURULMALI...
E.mail: borakbas51@hotmail.com Devlet Eski Bakanı...
Ömer Fethi Gürer
O Bir Valiydi
Refik Arslan Öztürk'ün vefat haberi...
Ali AKBAŞ
KURAL TANIMAZ O YAYALARA CEZA YOK MU ?
Trafikte yayalara yönelik yeni uygulamalar he...
Hüsnü Mahalli
O kadarı da olmaz (mı) ?
Kafkaslar bölgesi, Suriye’ye benzemez a...
Gazi KARABULUT
OKULLAR BEKLENTİLER ve ÖĞRETMENLER!
Dünyayı çepeçevre saran bir sal...
Yaşar ARIK
BOR
Yeşilliği, uzaklardan görünür. G&u...
Hasan KORKMAZ (ÇAKALCIOĞLU)
YAŞAYANA SOR
Faturasın ödeyemeyen Ev kirasın veremeyen A...
İdris Yavuz
Yavuzca...
ADALET VE HUZUR, İKİ ÖNEMLİ UNSUR Gazeteci...
Mehmet BAŞ
Niğde’de Salça Vakti Geldi
az treni kampanalarını çala çala gid...
Fikret Dikmen
TÜRKÜLER
Ben ömrümü türkülere adad...
Selim GÖKEL
VASİYETİMDİR
ABD Şirketlerine bağımlı olmayı değil, Sağlıksız,...
Üzeyir Lokman ÇAYCI
İSMET AĞABEY
Kimimiz kabire, kimimiz gurbete gittik... Varlığı...
Anket

NİĞDE'NİN EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ SİZCE KİM?


  Selim GÜLTEKİN-AKP16 Kişi (% 23 )
  Yavuz Ergun2 Kişi (% 2 )
  Ömer Fethi Gürer49 Kişi (% 73 )

Toplam 67 Kişi

Hava Durumu ( Niğde )
Bugün
14°°C - 27°°C
Cumartesi
14°°C - 27°°C
Pazar
11°°C - 26°°C
Pazartesi
10°°C - 20°°C
Namaz Vakitleri ( Niğde )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5107:1212:5916:0618:3719:52

27 Şubat 2021 Cumartesi
Röportajlar
Sağlıklı Şehir Proje Uygulaması Niğde Merkezde Başlatıldı
Valilik makamında gerçekleşen, Sağlıklı yaşama teşvik etme ve toplumu sağlıklı yaşam konuları hakkında bilinçlendirme, yapılan çalışmaların...
»
»
Tarihte Bugün
1644 - Şeyhülislam Yahya Efendi'nin vefatı.
2006 - İkinci Cemrenin suya düşmesi.
1917 - Rus Çarlığı çöktü, Çar İkinci Nikola tahttan indirildi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.
(Hz. Muhammed)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
BEŞİKTAŞ A.Ş.2922343469
FENERBAHÇE A.Ş.2919732664
T.Konyaspor311786059
İSTANBUL BAŞAKŞEHİ32151251957
TORKU KONYASPOR291685756
Beşiktaş251735054
Galatasaray251735054
Fenerbahçe251636051
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR2913971548
Osmanlıspor FK311399048
Trabzonspor251465048
OSMANLISPOR FUTBOL3013891747
Akhisar Belediyesp3111128045
Atiker Konyaspor349178044
AKHİSAR BELEDİYE G2911108343
KASIMPAŞA A.Ş.2912710243
Alanyaspor251267042
Hatayspor251267042
Arşiv Arama
Gazete Oku

 

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(12 Online) 0,13ms