Bugün - 16 Ocak 2021 Cumartesi
Niğde 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

747. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri Şeb-i Arus ile Sona Erdi

Bu yıl “İhsan Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri “Şeb-i Arus” programı ile tamamlandı.

Kültür Haberi - 18 Aralık 2020 Cuma - 17:22
Bu yıl “İhsan Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri “Şeb-i Arus” programı ile tamamlandı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bu yıl “İhsan Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri “Şeb-i Arus” programı ile tamamlandı.

Bu yıl “İhsan Vakti” temasıyla düzenlenen Hazreti Mevlana’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri “Şeb-i Arus” programı ile sona erdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla gerçekleşen törenler, pandemi tedbirleri kapsamında bu yıl ilk kez sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla seyircisiz olarak gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hz. Mevlâna’nın yüzyılları aşan ‘gel’ çağrısına uyarak dünyanın her yerinden, yılın bütün günlerinde bu çağrıya icabet eden herkese bu yıl uzaktan seslenmenin burukluğunu yaşadıklarını söyledi.

GEÇEN YÜZYILLAR ONUN MESAJLARINDAKİ TAZELİKTEN BİR ŞEY EKSİLTMEMİŞ

“Ne mutlu bize ki, gönüller sultanı Hz. Mevlâna, Belh’ten şehrimize gelmiş, yüzyıllardır doğuyu ve batıyı aydınlatan eserlerini burada vermiş, bütün insanlık için hoş bir sadâ bırakmıştır.” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Altay, “Hz. Pir, İslam’ın ruh köküne sıkı sıkıya bağlı biçimde aşkın, sevginin, iyiliğin ve doğruluğun kainat halısını ilmek ilmek örmüş, bütün insanlık için ama özellikle de arayış içindeki mustarip ruhlar için fizik ve metafizik hayatın değişik boyutlarını eserlerinde dile getirmiştir. Şimdi görüyoruz ki aradan geçen yüzyıllar onun mesajlarındaki tazelikten bir şey eksiltmemiş. Peygamberin ayağının tozu olmakla iftihar eden Hz. Pir, bugün de farklı kıtalarda, farklı insanların içindeki sevinç ve hikmet bahçelerinde çiçekler açtırmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

MEVLANA ASIRLARDIR İNSANLIĞIN GÖNLÜNDE YAŞIYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, “Hz. Mevlana der ki, ‘Her yerde olmak gibi bir duan varsa gönüllere gir. Çünkü seni sevenler sevdiklerini gönüllerinde taşırlar.’ Cenab-ı Hak, Hz. Mevlana'nın bu güzel duasını kabul etmiş olmalı ki Mevlana asırlardır insanların gönlünde yaşıyor. Onun inci gibi hikmetli sözleri dillerimizden hiç eksik olmuyor. Yorgun düşen gönüller, umut ışığını yitiren canlar, hakikate susamış aşıklar bir pervane gibi onun ışığına koşuyorlar. Konya’mızdan bütün dünyaya önce insan dersi veren Mevlana Hazretleri; yolunu kaybetmiş, pusulası şaşmış, merhamet ve vicdanını yitirmiş insanlık için bir kutup yıldızı gibi ışıldamaktadır.” dedi.

ZOR SÜREÇLERDEN ANCAK BİRBİRİMİZE İHSANDA BULUNARAK ÇIKABİLİRİZ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Bu yılki törenlerin teması olan ‘İhsan Vakti’, Hz. Mevlana’nın ‘İnsan yeter ki iyilik arasın, onda kötü bir şey kalmaz.’ beytindeki ifade, ihlas, ümit ve muhabbeti ihya ederek hayatımıza ışık tutmaktadır. İnsanlığın zorlukları aşmaya çalıştığı bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz ihsandır, ihsan sahipleridir. Gerçek şu ki zor süreçlerden ancak birbirimize ihsanda bulunarak çıkabiliriz.” diye konuştu.

REHBER VE MENZİL BELLİYKEN BİZ DE İYİLİK ARAYIŞIMIZDA KAYBOLMAKTAN KORKMADAN İLERLEYEBİLİRİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mevlana'nın 747 yıl önce vefat etmesine rağmen, geride bıraktığı alazların, hala bütün dünyada farklılıkları bir kapta eritecek, katılıkları yumuşatacak, neticede herkesi etrafında toplayarak ısıtacak denli güçlü olduğunu dile getirdi.

Mevlana'nın sözünün dilde değil gönülde ses bulması gerektiğini vurgulayarak yeri geldiğinde başkasına iletmek için değil, her yerde bizzat yaşayıp uygulamak için öğrenilmesi gerektiğini paylaşan Ersoy, insanın daima önünde duran gerçekleri bazen fark edemediğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Hazreti Mevlana'nın sözlerinin taşıdığı benzersiz etkinin, kelimelerin şanından değil, söyleyenin şanından kaynaklandığını unutuyoruz. Kaldı ki sözün sahibini bilmek de kaynağı bilmek değildir. Kaynağı bilmek o sözü söyleten hayatı, değerleri, sebepleri bilmektir. Mevlana'yı biliyorsak ona makam kapılarını açan yüce dinimiz İslam'ın değerlerini, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in yolunu anlıyorsak iyiliğin asla kişisel olamayacağını, arayışın bireyselde değil evrenselde sonuçlanacağını, anlamın bir, kapsamın ise hepsi olduğunu biliriz. Yol belliyken, rehber belliyken ve menzil de belliyken biz de iyilik arayışımızda kaybolmaktan korkmadan ilerleyebiliriz.”

HZ. MEVLANA ŞAİRLİĞİN ÖTESİNDE BİR HÜVİYETE SAHİP

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise, Çin'den tüm dünyaya yayılan ve bütün insanlığı etkileyen küresel salgın sürecinden geçildiğini anımsatarak, böyle bir zamanda ve atmosferde, Hazreti Mevlana'nın bu dünyadan ayrıldığı günü yad etmenin bir iftihar ve mutluluk vesilesi olduğunu vurguladı. Konya'nın bu sıra dışı yeryüzü köşesinin “kalpgahı” konumunda bir şehir olduğuna işaret ederek Mevlana'nın da bu şehrin, coğrafyanın ve dünyanın gönül erlerinden biri olduğunun altını çizen Şentop, “Mevlana sultanları etkileyen bir sultandır. Bir sufi ama bu dünyaya veda ettiği günde yalnızca Müslümanların değil Hıristiyanların ve başka inanç mensuplarının da feryat ettiği bir sufi. Onu bazı uzman araştırmacılar, ‘insanlık tarihinin en büyük mistik şairi’ olarak kabul ediyor. Kanaatimce Mevlana, şairliğin ötesinde bir hüviyete sahip. Şiir onun elinde, düşüncelerini ve ilkelerini iletmek için bir edebi form. Onun bütün sözlerinin temelinde ilahi sevgi, insanın hakikat arayışı ve sevgili Efendimize bağlılık, İslam'ın esenlik ülkesinde bir var ve teslim olma bilinci var.” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE TÜM DÜNYA HALKLARI İÇİN MERHAMET DOLU BİR TUTUM SERGİLEDİ

Yeni tip koronavirüs salgınının başladığı andan itibaren Türkiye'nin, bütün dünya devletleri ve halkları için fedakar, merhamet dolu bir tutum sergilediğini aktaran Şentop, “Kimseye kabalık etmek istemem ama o süreçte bazı devletlerin başka devletlere ait sağlık ürünlerine el koymaları, bazı devletlerin birbiriyle çatışmaya girmeleri ve bazı devletlerin çaresizlik içinde yardım bekleyip aynı siyasal blokta yer almalarına rağmen uğradığı haksızlıklarla ilgili sitemleri hatırımızdadır. Bu toprakların kurucu bilgeleri, Balkanlardaki varlığımızı ve buradaki ruhu mayalayan Horasan erleri, Alperenler; Yesevi'den Yunus'a, Hacı Bayram ve Hacı Bektaş Veli'den Mevlana Celaleddin'e bize değerli bir miras bıraktılar. O miras şudur; ‘İnsanlık için düşünmeyi de hesaba katan iyi insan olma sorumluluğu.’ Bu sorumluluk ruhuyla hala STK’lerimiz ve devletimiz güçsüzlere, muhtaçlara, felakete uğrayanlara, darda kalmışlara merhamet ve iyilik elini uzatmaya devam ediyor ve inşallah kıyamete kadar da devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sema ayin-i şerifi icrasıyla program sona erdi.

Pandemi tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda davetlinin katıldığı programı 11 ülkeden 35 gazeteci takip etti.

 
Anahtar Kelimeler:Bu, yıl, “İhsan, Vakti”, temasıyla, gerçekleştirilen, Hz, Mevlana’nın, 747, Vusl,
Kaynak / EditörBoradair.com - Ali Akbaş
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Kültür Haberleri
Vali Yılmaz Şimşekten Yeni Yıl Mesajı
Başkan Serkan Baran’dan Yeni Yıl Mesajı
747. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri Şeb-i Arus ile Sona Erdi

747. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri Şeb-i Arus ile Sona Erdi
“5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterim Seçkisi” Çevrimiçi Olarak Gerçekleştirildi
5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödül Töreni Osmaniye’de Yapıldı.
‘NİĞDE SÖZLÜĞܒ Kitabına Yoğun İlgi
550 Kilometre bisiklet sürüp ATA’nın huzuruna çıkacaklar
Diğer Başlıklar

Rifat Hisarcıklıoğlu,“Kredi faizleri büyümeye destek değil köstek”
Niğde'nin yüksek bölgeleri bembeyaz... Beklenen kar yağışı geldi
Kemerhisar'da Koronavirüs Eğlencesine 22 Bin 817 Bin Tl Ceza Kesildi
Niğde İYİ Parti Teşkilatı,“Gazetecinin emeği göz ardı edilemez“
Niğde’nin 2020 Yılı Asayiş Raporu Açıklandı
Etkili Rüzgar Niğde'nin Çiftlik İlçesinde Minareyi Yıktı
Gürer: “AKP, tarımdaki tehlike çanlarına kulak tıkıyor”
“ProjesiKOP Okur Dostu Okul (KOP-ODO) ”nin Dördüncü Etkinliği Gerçekleştirildi
“Başlangıç Noktası Akademi Programı” Başlıyor
Emekli Uzm. Dr. Mustafa Aytaç Esirgen’e Hastanede Yaş Günü Sürprizi !
NÖBETÇİ ECZANELER

Niğde Merkez ve İlçelerinde nöbetçi eczaneler.

E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar
Akın GÖNEN
TARIM ORGANİZE SANAYİ KURULMALI...
E.mail: borakbas51@hotmail.com Devlet Eski Bakanı...
Ömer Fethi Gürer
O Bir Valiydi
Refik Arslan Öztürk'ün vefat haberi...
Ali AKBAŞ
KURAL TANIMAZ O YAYALARA CEZA YOK MU ?
Trafikte yayalara yönelik yeni uygulamalar he...
Hüsnü Mahalli
O kadarı da olmaz (mı) ?
Kafkaslar bölgesi, Suriye’ye benzemez a...
Gazi KARABULUT
OKULLAR BEKLENTİLER ve ÖĞRETMENLER!
Dünyayı çepeçevre saran bir sal...
Yaşar ARIK
BOR
Yeşilliği, uzaklardan görünür. G&u...
H.Ülkü Korkmaz
HAZAN
Hazan benim gerçek adım, Baharlar öte...
Hasan KORKMAZ (ÇAKALCIOĞLU)
YAŞAYANA SOR
Faturasın ödeyemeyen Ev kirasın veremeyen A...
İdris Yavuz
Yavuzca...
ADALET VE HUZUR, İKİ ÖNEMLİ UNSUR Gazeteci...
Mehmet BAŞ
Niğde’de Salça Vakti Geldi
az treni kampanalarını çala çala gid...
Fikret Dikmen
TÜRKÜLER
Ben ömrümü türkülere adad...
Selim GÖKEL
VASİYETİMDİR
ABD Şirketlerine bağımlı olmayı değil, Sağlıksız,...
Üzeyir Lokman ÇAYCI
İSMET AĞABEY
Kimimiz kabire, kimimiz gurbete gittik... Varlığı...
Anket

NİĞDE'NİN EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ SİZCE KİM?


  Selim GÜLTEKİN-AKP16 Kişi (% 24 )
  Yavuz Ergun2 Kişi (% 3 )
  Ömer Fethi Gürer47 Kişi (% 72 )

Toplam 65 Kişi

Hava Durumu ( Niğde )
Bugün
14°°C - 27°°C
Cumartesi
14°°C - 27°°C
Pazar
11°°C - 26°°C
Pazartesi
10°°C - 20°°C
Namaz Vakitleri ( Niğde )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2307:4912:5615:3017:5219:13

16 Ocak 2021 Cumartesi
Röportajlar
Sağlıklı Şehir Proje Uygulaması Niğde Merkezde Başlatıldı
Valilik makamında gerçekleşen, Sağlıklı yaşama teşvik etme ve toplumu sağlıklı yaşam konuları hakkında bilinçlendirme, yapılan çalışmaların...
»
»
Tarihte Bugün
1595 - Sultan Üçüncü Murad Han'ın vefatı
1979 - İran'da şahlığın yıkılması
2006 - Fırtına
1998 -  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın "Laiklik Karşıtı Eylemlerin Odağı Haline" Geldiği İddiasıyla 21 Mayıs 1997 Tarihinde Anayasa Mahkemesine Açtığı Davayı Sonuçlandırdı ve Refah Partisi Kapatıldı.
1595 -  3. Sultan Murat'ın Ölümü; 3. Mehmet'in Tahta Çıkması.
1979 -  İran'da Devrim; Humeyni'nin Dönüşü ve Şah'ın Kaçışı.
1987 -  Çin'de Hu Yoobang'ın Yerine Parti Liderliği'ne Zao Ziyang'ın Getirilişi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.
(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A))
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
BEŞİKTAŞ A.Ş.2922343469
FENERBAHÇE A.Ş.2919732664
T.Konyaspor311786059
İSTANBUL BAŞAKŞEHİ32151251957
TORKU KONYASPOR291685756
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR2913971548
Osmanlıspor FK311399048
OSMANLISPOR FUTBOL3013891747
Akhisar Belediyesp3111128045
Atiker Konyaspor349178044
AKHİSAR BELEDİYE G2911108343
KASIMPAŞA A.Ş.2912710243
GALATASARAY A.Ş.29101181141
İstanbul Başakşehi211173040
BURSASPOR3471611037
TRABZONSPOR A.Ş.2911414-737
ANTALYASPOR A.Ş.309912-636
Beşiktaş171124035
Arşiv Arama
Facebook
Gazete Oku

 

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(312 Online) 0,14ms