Bugün - 21 Eylül 2020 Pazartesi
Niğde 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Nİ K S E D İlk Olağan Genel Kurulunu Yaptı

Niğde Kültür Sanat Ve Eğitim Derneği(NİKSED) 1.ci Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi.

Kültür Haberi - 2 Aralık 2019 Pazartesi - 22:25
Niğde Kültür Sanat Ve Eğitim Derneği(NİKSED) 1.ci Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kurulduğu 3 Aylık kısa bir zamandan beri faaliyetleri ile kendisinden sıklıkla söz ettiren ve çalışmalarıyla bölgesinde kültür,sanat ve eğitime değerli katkı sunan başarılarıyla ilk sıralara erişen NİKSED Derneği, kısa zaman içerisinde Niğde’nin tanıtılması yönünde, kültürel, sanatsal ve eğitsel aktiviteleriyle yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıları Niğde Bor’da misafir ederek ortak kültürel çalışmalarla bu güne kadar bir örneği olmayan organizasyonlara imza attı.

Bor Balkan Türkleri Derneği salonunda yapılan 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Kasım 2019 Cumartesi günü saat 13.30’da davetliler ve dernek üyelerin katılımıyla toplandı. Toplantıya; Bor Sivil Toplum Örgütü Başkan ve Üyeleri, CHP Bor İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi, Balkan Türkleri Derneği Başkanı Abdullah Özdamar, muhtarlar ve üyeler katılımda bulundular.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan Genel Kurul toplantısında Kurul Divanı oluşturuldu. Derneğin gelir-gider ve faaliyetleri oylamaya sunularak kabul edildi. Görüş ve temennilerin görüşüldüğü son bölümde söz alan üyeler dilek ve temennilerini belirttiler.

Boradair.Com olarak internet haberciliği yapan üye Ali Akbaş, konuşmasında; “NİSAD’ın Niğde Bor ve Bölgesi için başarılması zor olan çok önemli çalışmalarla etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yapmaya da devam edecektir. Bazıları henüz bu güzelliğin farkında bile değil maalesef. NİSAD farkındalık oluşturarak insanları 7’den 70’e kültür, sanat ve eğitim konularında farklı güzel ortak kültürlerle buluşturmaya çalışıyor. Gereken ilgi ve değerlerle buluşmayı hak ediyor. Kim ne derse desin… Değerli HALİBAS Art Yöneticisi Serkan Haliloğulları ve Necmi Pişkin Bey’in ricalarını kırmadan memleketimizin bir noksanı olduğuna inandığım ve çalışmalarıyla da sayısız faydası olacağını belirterek kurucu üye olarak destek verdim. Böyle bir oluşuma destek vermek hepimizin görevidir. Memleketine sahip çıkıyor. Buradan kurucu üye ve destek verenleri kutluyorum. İyi ki varsınız.” İfadelerinde bulundu.

Yeni Bor Gazetesi sahibi Abdurrahim Yılmaz ise, ” Böyle bir derneğin kuruluşu ve oluşumuna destek vermek hepimizin görevidir. Yıllardır tanıtımını yapmaya çalıştığımız Bor ve Bölgesinin ekonomik, kültürel ve sosyal zenginleşmesine katkıların sunulmasını önemsenmesi gerekmektedir. Bu yönde kurulan NİSAD derneğimizin büyük yol alacağına inanıyorum. Emeği geçen herkesi kutluyor çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.                  

NİKSED Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Pişkin konuşmasında: Niğde Kültür Sanat ve Eğitim Derneğinin değerli üyeleri.

26 Ağustos 2019’ta kurmuş olduğumuz derneğimizin ilk genel kurulunu yapmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, bundan sonra yapacağımız faaliyetlerde başarılar diliyorum. Daha önce bire bir görüşmelerimizde sizlere derneğimizin amacı ve hedefleri hakkında gerekli bilgileri sunmuştum.

Bildiğiniz gibi amacımız; İlimizi ve ilçemizi doğup büyüdüğümüz ve halen yaşamımızı sürdürdüğümüz bu güzel memleketimizin yapacağımız kültürel ve sanatsal faaliyetlerle uluslararası boyutta adını duyurmak ve tanıtımına katkı koymaktır. Öncelikle bu derneğimizin kurulmasına vesile olan maddi ve manevi her türlü desteği veren ve bundan sonra tüm faaliyetlerimizin sponsorluğunu üstlenecek olan halibas Art Kurucusu memleket sevdalısı kıymetli hemşerimiz Sayın Serken Haliloğulları'na sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi hemşerimiz sayın Haliloğulları kendi kurmuş olduğu Halibas Art ismiyle 2018-2019 yıllarında Niğ-Bor Kültür ve Sanat Etkinlikleri adı altında hiçbir kurum ve kuruluştan destek almadan uluslar arası iki ayrı projeyi hayata geçirmiş ilimizin ve ilçemizin adını başta ülkemizde, balkan coğrafyasında ve tüm dünyada duyurmuştur.

2018 yılında 1. Uluslararası Kültür ve Sanat Etkinlikleri yurt dışından gelen 55 yurtiçinden gelen 30 toplamda 85 kişilik bir sanatçı kafilesini 5 gün boyunca ilimizde ve ilçemizde ağırlamış misafirlerimizin yaptığı çalıştaylarla yöremizin tanıtımına ciddi manada bir katkı sağlamıştır.

Bu yıl 30 Mart 2019 da başlayan ve halen devam etmekte olan Niğ-Bor 2. Uluslararası Kültür ve Sanat Etkinlikleri arzu edilen düzeyde gerçekleşmiş, İlimizin ve ilçemizin tanıtımına katkı koymuş amaç hasıl olmuştur.

Özellikle dünyaca tanınmış daha önce yaptığı eserleriyle 10 kez Guinness Rekorlar kitabına girmiş heykeltıraş ve mozaik sanatçısı Arnavut Saimir Strati dostumuzun 250 bin vida ile 15 m2 pano üzerine yapmış olduğu dünyada eşi benzeri olmayan ATATÜRK ve BAYRAK temalı eseri 11. kez Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi hak etmiş, ülkemizde ve balkan medyasında geniş yankı bulmuştur.

Birçok televizyon kanalında ve yazılı basında haberin yer alması ilimizin ve ilçemizin adından söz edilmesi bu etkinliklere gönüllü destek veren bizleri çok mutlu etmiş olup bundan sonra da yapacağımız faaliyetlerde daha çok etkili olabilme çabamızı ve heyecanımızı artırmıştır.

Yine 2. uluslararası Kültür ve Sanat Etkinliklerimiz içinde yurtiçi ve yurtdışından gelen birbirinden kıymetli 30 sanatçı misafirimiz 23-28 Nisan 2019 tarihlerinde ilçemiz Bor'da ağırlanmış olup 5 gün süren resim çalıştayları 28 Nisan günü halkımızın yüksek katılımıyla gerçekleştirilen bir açılışla ve gala gecesiyle taçlandırılmıştır.

Aynı tarihlerde misafir sanatçılarımızın katılımlarıyla ve Trabzon Üniversitesi'nden gelen Kadir Şişkinoğlu hocamızın tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması adına Niğde Ömer Halisdemir Üniversitemizde 2 ayrı konferans verilmesi sağlanmıştır.

Yine bu kapsamda Antalya'dan gelen Down sendromlu Grup Lokomotif üyesi gençlerimiz 2 gün süresince ziyaretçilerimize davullarıyla müzik şöleni gerçekleştirmişlerdir.

Elim bir kaza sonucu 2 kolunu kaybetmiş fakat resim yapma sevdasından asla vazgeçmemiş ağzı ile yapmış olduğu resimlerle ün salmış ülkemizin değerlerinden Yusuf Akgün hocamızı da 2 gün boyunca sanat ve kültür merkezimizde yüzlerce hemşerimiz ile buluşmasını sağlamış daha önce yapmış olduğu Yeşilçam sinema dünyasının sanatçılarının resim sergisini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Ayrıca Niğde Güzel Sanatlar lisemiz öğretmen ve öğrencilerinin yıl sonu itibarıyla hazırlamış oldukları resimleri bir ay buyunca kültür ve sanat merkezimizde sergilemiş, sanatsever halkımızın beğenisine sunmuş bulunmaktayız.

Niğde Müze Müdürlüğü'müzün talebi üzerine yurtiçi ve yurtdışından gelen sanatçı dostlarımızın yaptığı eserleri 1 ay süresince Niğde müze sergi salonunda sergilemiş bulunmaktayız.

Yine bu etkinliklerimizin içinde Bor'lu hemşerilerimizden Nazım TETİK, Eşi Deniz Dağdelen Tetik, Fatih Cindemir ve Furkan Durak ödül almış fotoğraflarının sergisi ve sonrasında Kosavalı Resim Sanatçısı Aneta HASANİ'nin resim sergisi gerçekleştirilmiştir.

30 Mart 2019 tarihinde başlattığımız Niğ-Bor Kültür ve sanat etkinliklerimiz kesintisiz olarak bugüne kadar devam etmiş olup son olarakta 1970 yıllarda Hürriyet ve Tercüman gazetelerine muhabirlik yapmış olan Merhum Gazeteci Abidin Bayoğlu anısına kendi arşivinden elde ettiğimiz 2 bin adet fotoğraf sergisini gerçekleştirerek hemşerilerimizin beğenisine sunduk.

Önümüzdeki 2020 yılı Mayıs ve Haziran aylarında Niğ-Bor 3. Uluslararası Kültür ve Sanat Etkinlikleri proje çalışmalarımız başlatılmış olup daha sonraki toplantılarımızda siz değerli üyelerimize daha kapsamlı bilgiler sunacağım.

Çıktığımız bu yolun başında bizlere destek veren başta Niğde Valimiz Sayın Yılmaz ŞİMŞEK'e, Bor Belediye başkanımız Sayın Serkan BARAN'a, Kemerhisar Belediye Başkanı Ramazan Oya'ya, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin KAR'A ziyaretleri ile bizleri onure eden, moral veren milletvekillerimize, siyasi parti başkanlarına ve yöneticilerine, bürokrasimizin değerli amir ve memurlarına, öğretmen ve öğrencilerimize, yerel basınımıza,  özellikle yoğun ilgi ve alakasını hiç esirgemeyen çok kıymetli hemşerilerimize ve ayrıca etkinlik süresince hiç bir karşılık beklemeden faaliyetlerimizde gönüllü olarak görev alan çalışma arkadaşlarım Duygu Haliloğulları, Reyhan Kesme, Hatice Söyler, Sena Durak, Mehmet Kesekçi, Metin Adıgüzel, Yusuf Biltekin, Engin Balaban, Murat Özkan ve kıymetli hocalarımız Lütfi Bayrak, Mutluhan Topaç, Sinan Bahar, Melih Ünlüer, Hızır Kor, Hakan Umdu, Mustafa Türker'e teşekkür ediyorum.

Gerçekleştireceğimiz ilk genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm dernek üyelerimize sevgiler ve saygılar sunuyorum.

İlimize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diler genel kurulumuza katılan tüm üyelerimize teşekkür eder. Yapacağımız çalışmalarda başarılar dilerim.“ dedi.

 

NİKSED. Niğde Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu şöyle oluştu.

Necmi Pişkin (Başkan)

Duygu Haliloğulları (Bşk.Yrd.)

Reyhan Kesme (Genel Sekreter)

Lütfi Bayrak (Muhasip)

Sinan Bahar (Üye)

Mutluhan Topaç (Üye)

Mustafa Mutu (Üye)

 
Anahtar Kelimeler:Niğde, Kültür, Sanat, Eğitim, Derneği(NİKSED), 1ci, Olağan, Genel, Kurulunu, Ger,
Kaynak / EditörBoradair.com - Ali Akbaş
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Kültür Haberleri
Ahilik Haftası Sade Bir Törenle Kutlandı
Ahilik haftasına sade tören
Atlı Dayanıklılık Yarışmalarında Atlar Koşacak...

Atlı Dayanıklılık Yarışmalarında Atlar Koşacak...
NİĞBOR Kültür Ve Sanat Festivali (Korona nedeniyle) ileri tarihe alındı
Protekolden Sosyal mesafeli bayramlaşma
Protokol Şehitliğe Bayram ziyaretini gerçekleştirdi
Vali Şimşek sürücü ve yolcuların bayramlarını kutladı.
Diğer Başlıklar

Obruk Köyünde depremden 7 ev hasar aldı
OBRUK Köyünde yaşanan depremin hasarları sabahın ilk ışıklarıyla ortaya çıktı
Vali Yılmaz Şimşek Deprem Yaşanan Obruk Köyünden açıklama yaptı
MEB: Okul binalarına ve bahçelerine kimse alınmayacak
Bor’da 5.1 Şiddetinde Deprem Oldu!
Yıllardır onarım bekleyen umumi tuvalet teh­li­ke sa­çı­yor!
Valilik Açıkladı:Kamu da dönüşümlü esnek çalışma 21 Eylül 2020 tarihi itibarıyla yapılacak
Niğde'de feci kaza: 3 Genç hayatını kaybetti.
Meral Akşener 1289 oyla yeniden Genel Başkan seçildi
Bakan Selçuk müjdeyi verdi: Öğrencilere ücretsiz maske vereceğiz
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar
Yaşar ARIK
BOR
Yeşilliği, uzaklardan görünür. G&u...
H.Ülkü Korkmaz
HAZAN
Hazan benim gerçek adım, Baharlar öte...
Hasan KORKMAZ (ÇAKALCIOĞLU)
YAŞAYANA SOR
Faturasın ödeyemeyen Ev kirasın veremeyen A...
İdris Yavuz
Yavuzca...
ADALET VE HUZUR, İKİ ÖNEMLİ UNSUR Gazeteci...
Mehmet BAŞ
Niğde’de Salça Vakti Geldi
az treni kampanalarını çala çala gid...
Fikret Dikmen
TÜRKÜLER
Ben ömrümü türkülere adad...
Selim GÖKEL
VASİYETİMDİR
ABD Şirketlerine bağımlı olmayı değil, Sağlıksız,...
Üzeyir Lokman ÇAYCI
İSMET AĞABEY
Kimimiz kabire, kimimiz gurbete gittik... Varlığı...
Anket

NİĞDE'NİN EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ SİZCE KİM?


  Selim GÜLTEKİN-AKP13 Kişi (% 31 )
  Yavuz Ergun1 Kişi (% 2 )
  Ömer Fethi Gürer27 Kişi (% 65 )

Toplam 41 Kişi

Hava Durumu ( Niğde )
Bugün
14°°C - 27°°C
Cumartesi
14°°C - 27°°C
Pazar
11°°C - 26°°C
Pazartesi
10°°C - 20°°C
Namaz Vakitleri ( Niğde )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

21 Eylül 2020 Pazartesi
Röportajlar
Sağlıklı Şehir Proje Uygulaması Niğde Merkezde Başlatıldı
Valilik makamında gerçekleşen, Sağlıklı yaşama teşvik etme ve toplumu sağlıklı yaşam konuları hakkında bilinçlendirme, yapılan çalışmaların...
»
»
Tarihte Bugün
1842 - Sultan İkinci Abdulhamid han'ın doğumu
1950 - Askerlerimizin Güney Kore'ye gidişi.
2006 - Fıtına
Kim Kimdir
Günün Sözü
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır
(Hz. Muhammed)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
BEŞİKTAŞ A.Ş.2922343469
FENERBAHÇE A.Ş.2919732664
T.Konyaspor311786059
İSTANBUL BAŞAKŞEHİ32151251957
TORKU KONYASPOR291685756
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR2913971548
Osmanlıspor FK311399048
OSMANLISPOR FUTBOL3013891747
Akhisar Belediyesp3111128045
Atiker Konyaspor349178044
AKHİSAR BELEDİYE G2911108343
KASIMPAŞA A.Ş.2912710243
GALATASARAY A.Ş.29101181141
İstanbul Başakşehi211173040
BURSASPOR3471611037
TRABZONSPOR A.Ş.2911414-737
ANTALYASPOR A.Ş.309912-636
GAZİANTEPSPOR318815032
Arşiv Arama
Facebook
Gazete Oku

 

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(101 Online) 0,20ms