Bugün - 20 Nisan 2021 Salı
Niğde 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Gürer: “Niğde, öncelikle Niğdelilere tanıtılmalı.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara’da bu yıl 5.’si düzenlenen Niğde Tanıtım Günleri’nin açılış programına katıldı. Gürer, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Anadolu’da yaşayan bütün uygarlıkların merkezi olan Niğde’nin aynı zamanda folklor ve kültür zenginliği bol olan bir il olduğunu belirterek, “Niğde’nin önce Niğdelilere tanıtılması gerekiyor” dedi.

Turizm Haberi - 26 Eylül 2018 Çarşamba - 14:56
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara’da bu yıl 5.’si düzenlenen Niğde Tanıtım Günleri’nin açılış programına katıldı. Gürer, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Anadolu’da yaşayan bütün uygarlıkların merkezi olan Niğde’nin aynı zamanda folklor ve kültür zenginliği bol olan bir il olduğunu belirterek, “Niğde’nin önce Niğdelilere tanıtılması gerekiyor” dedi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Niğde Valiliği’nin organize ettiği 5. Niğde Tanıtım Günleri, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı. 23 Eylüle kadar devam edecek olan Niğde Tanıtım Günleri’nin açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde protokolü, Milletvekilleri, Millî Savunma Bakanı, Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, KOSGEB Genel Müdürü ve çok sayıda katılımcı açılışta yer aldı. KOSGEB Genel Müdürü Cevahir Uzkurt yaptığı konuşmada kentlerin özellikleri ile tanınmasının önemine değindi. Niğde Belediye Başkanı Rahmi Özkan, Niğde tanıtımına yönelik yeni projeler geliştireceklerini ifade etti. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu Niğde tanıtımı için dikkat ve ilgi çekecek tanıtım yolları bulunması gerektiğini söyledi. AKP Milletvekilleri de yaptıkları konuşmalarda Niğde için yapılan organizasyonun önemine değindiler. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek 5.nci düzenlenen bu etkinlikle Niğde’nin bütün özellikleri ile bilinmesinin istediklerini anlattı.

 

Açılış töreninde bir konuşma yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin tarihi, turistik ve doğal güzellikleri ile daha çok tanıtıma ihtiyacı olan bir il olduğunu belirtti.

 

“Kapadokya” denildiğinde ilk akla gelen ilin Nevşehir olduğunu ancak Güney Kapadokya’nın başkentinin Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesi olduğunu çoğu kimsenin bilmediğini vurgulayan Ömer Fethi Gürer, Tyanaantik şehri tarihsel derinliğinin yanında, bugün felsefi derinliği sadece ABD 200 bin kişi tarafından sahiplenilen ve adına 200’den fazla kitap yazılan Felsefeci Tyanalı Apollonous’un kenti olduğu belirtti. Gürer, “Tarihi kültürü doğası ile her köy ve kasabası zengin özelliklere sahip Niğde en azından Niğde’de yaşayanlar tarafından bilinmelidir” dedi.

 

Anadolu’da yaşayan bütün uygarlıkların merkezi olan Niğde’nin aynı zamanda folklor ve kültür zenginliği olan bir il olduğuna da dikkat çeken Gürer, TRT repertuarlarında 100’e yakın Niğde türküsü ve şarkısının olduğunu vurguladı.

 

Niğde’nin 5-10 dakikada anlatılamayacak kadar derinliğe sahip bir kent olduğuna işaret eden Ömer Fethi Gürer, “Niğde 1 milyon 200 bin yıl önce Afrika’dan Avrupa’ya geçişin ayak izlerinin bulunduğu bir ildir. Anadolu’da ilk kez bu bulgular Göllüdağ kazılarında ortaya çıkmıştır. Mezopotamya’da kullanılan opsidyenin daha hayvanlar

ehlileştirilmeden götürülen ildir Niğde. On bin yıllık bilinen yaşam özelliklerinden ötesine uzanan çok uygarlığa ev sahipliği kapmış Toroslara açılan geliş gidiş kapısıdır Niğde” diye konuştu. Ömer Fethi Gürer Niğde ilini anlatan 800 sayfa Niğde Kapadokya’nın Başkenti Kitabının yazarı olduğunu belirterek, “Niğde Kapadokya’da çok bilinmeyen özellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor” dedi. Niğde ile ilgili yayınlanmış beş kitabımda tarihi folkloru, kültürü ile Niğde’yi anlattığını söyleyen Gürer, ”Her adımında farklı bir özellik ve tarihin izleri ile doğal güzellikler kentidir Niğde” dedi.

 

Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyündeki tarihi bir kalede araştırma yapan Fransız kadın arkeoloğun buraya her yıl bir dağcı ile geldiğini ve kaleye dağcının sırtında çıkarak araştırmalarını sürdürdüğünü anlatan Ömer Fethi Gürer, “Bu durumu Niğde’nin tarihsel derinliğini anlatabilmek açısından önemsiyorum ve Fransa’dan gelip Kurra Kalesini araştıran Araştırmacı gibi Niğde köy köy incelendiğinde çok önemli bulgular ile tarihin bilinmeyenleri Niğde’de aydınlanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasında Niğde’nin öncelikle Niğdelilere tanıtılması gerektiğini de vurgulayan Ömer Fethi Gürer, “Niğde’nin her ilçesi, her kasabası ve her köyünün kendine özgü güzellikleri, kültürel zenginlikleri vardır. Her Niğdelinin, Niğde’nin tarihsel derinliğini bilmesi ve öğrenmesi gerekir. Niğde’nin tanıtımına Niğdelilerden başlamak gerekiyor. Kendi çocuklarımıza öncelikle Niğde’yi tanıtmalıyız” dedi.

 

Cumhuriyetin ilk top atışı ile kutlandığı kentin Niğde olduğunu ve Atatürk’ün Niğdelilere özel bir ilgisi olduğunu belirttiğini anlatan Gürer Milli Mücadelede her cephede Niğdeli şehitlerin bulunduğunu, Cumhuriyeti, ülkeyi sahiplenen Niğde’nin aynı zamanda Aydınlar kenti olduğunu da ifade etti.

 

Tyana su kemerleri, Dikilitaşları, Roma Havuzu, manastır, han, kral mezarları, cami, türbeler, kiliseler, hamamlar ile bilimsel beş ayrı yerde kazıları ile zengin bir tarihi düne sahip Niğde’nin tarım kenti olduğuna da değinen Gürer, “Niğde’nin patates, elma, lahana ve kiraz üretiminde Türkiye genelinde ilk sıralarda yer aldığına da dikkat çekti.

 

Gürer, Niğde’nin başkentte tanıtılması amacıyla bu yıl 5.’si düzenlenen Niğde Tanıtım Günleri etkinliğinin organize edilmesinin de tanıtım açısından önemli olduğunu vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, fuar alanında il, ilçe, kasaba, sivil toplum kuruluşları ile meslek odaları tarafından açılan stantları da tek tek gezdi. Niğde tanıtım günlerinde nesli tükenen ve Dünyada bir tek Toroslarda kalan ötmeyen kurbağanın yanı sıra ülkemizde ilk kez üretilen yerli patates tohumları, Niğde elması, lahana, dondurma, köfte ve halka tatlısı, fasulye kentin el sanatları ve kültürel değerleri de tanıtılıyor. 3 gün sürecek etkinlik yoğun ilgi görüyor.

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / EditörBoradair.com - Ali Akbaş
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Turizm Haberleri
Tyana Antik kentte kazılar devam ediyor
“NİĞDE SENİ ÇAĞIRIYOR“ Şiir oldu...
Bolkar'da ki göllerin kış güzelliği görenleri büyülüyor.

Bolkar'da ki göllerin kış güzelliği görenleri büyülüyor.
Gürer: “Niğde’deki tarihi eserler yok oluyor!”
Bolkar Dağlarının Güzellikleri...
Adanalıların sıcak havada Niğde'de ki doğa keyfi
18 Mayıs Akşamına kadar müze gezmekten başka program yapmayın! Herkese Ücretsiz...
Diğer Başlıklar

Liselerde yazılı sınavlar ne zaman yapılacak?
Niğdeliler dikkat! Gök gürültülü sağanak yağış geliyor
Bor'da “İbadethane ve Sosyal Tesis Temizlik Ekibi“ oluşturuldu
Niğde'de iftar vakti ve sahur saatleri!
Koyun çalan şahıslar yakalandı
Niğde Barosu'nda görev değişimi
Emniyetten uyuştucu satıcılarına operasyon: 7 gözaltı
Futbol Oynayan Çocuklar
Gevencilerin Yurdu: Eskigümüş
Niğde’de ki silahlı kavgada ağır yaralanan kişi öldü
NÖBETÇİ ECZANELER

Niğde Merkez ve İlçelerinde nöbetçi eczaneler.

E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar
H.Ülkü Korkmaz
Kasımpatı Akşamları..
  2020 ve 2021 kış ayları covid salgını nede...
Fatma TAN
Bir Baba Tanıdım!
İnsanın hayatında babalar her zaman büyü...
Akın GÖNEN
TARIM ORGANİZE SANAYİ KURULMALI...
E.mail: borakbas51@hotmail.com Devlet Eski Bakanı...
Ömer Fethi Gürer
O Bir Valiydi
Refik Arslan Öztürk'ün vefat haberi...
Ali AKBAŞ
KURAL TANIMAZ O YAYALARA CEZA YOK MU ?
Trafikte yayalara yönelik yeni uygulamalar he...
Hüsnü Mahalli
O kadarı da olmaz (mı) ?
Kafkaslar bölgesi, Suriye’ye benzemez a...
Gazi KARABULUT
OKULLAR BEKLENTİLER ve ÖĞRETMENLER!
Dünyayı çepeçevre saran bir sal...
Yaşar ARIK
BOR
Yeşilliği, uzaklardan görünür. G&u...
Hasan KORKMAZ (ÇAKALCIOĞLU)
YAŞAYANA SOR
Faturasın ödeyemeyen Ev kirasın veremeyen A...
İdris Yavuz
Yavuzca...
ADALET VE HUZUR, İKİ ÖNEMLİ UNSUR Gazeteci...
Mehmet BAŞ
Niğde’de Salça Vakti Geldi
az treni kampanalarını çala çala gid...
Fikret Dikmen
TÜRKÜLER
Ben ömrümü türkülere adad...
Selim GÖKEL
VASİYETİMDİR
ABD Şirketlerine bağımlı olmayı değil, Sağlıksız,...
Üzeyir Lokman ÇAYCI
İSMET AĞABEY
Kimimiz kabire, kimimiz gurbete gittik... Varlığı...
Anket

NİĞDE'NİN EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ SİZCE KİM?


  Selim GÜLTEKİN-AKP16 Kişi (% 23 )
  Yavuz Ergun2 Kişi (% 2 )
  Ömer Fethi Gürer51 Kişi (% 73 )

Toplam 69 Kişi

Hava Durumu ( Niğde )
Bugün
14°°C - 27°°C
Cumartesi
14°°C - 27°°C
Pazar
11°°C - 26°°C
Pazartesi
10°°C - 20°°C
Namaz Vakitleri ( Niğde )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:2605:5412:4516:2819:2720:49

20 Nisan 2021 Salı
Röportajlar
Sağlıklı Şehir Proje Uygulaması Niğde Merkezde Başlatıldı
Valilik makamında gerçekleşen, Sağlıklı yaşama teşvik etme ve toplumu sağlıklı yaşam konuları hakkında bilinçlendirme, yapılan çalışmaların...
»
»
Tarihte Bugün
1924 - Anayasanın değiştirilmesi
Kim Kimdir
Günün Sözü
‘’Emeksiz zengin olanın, kitapsız bilgin olanın, sermayesi din olanın, rehberi şeytan olmuştur.’’
(Yunus Emre)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Beşiktaş332256071
BEŞİKTAŞ A.Ş.2922343469
Fenerbahçe342167069
Galatasaray332058065
FENERBAHÇE A.Ş.2919732664
Trabzonspor3416117059
T.Konyaspor311786059
İSTANBUL BAŞAKŞEHİ32151251957
TORKU KONYASPOR291685756
Alanyaspor3415712052
Gaziantep FK3313128051
Sivasspor3312147050
Hatayspor3314811050
Fatih Karagümrük33131010049
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR2913971548
Osmanlıspor FK311399048
OSMANLISPOR FUTBOL3013891747
Göztepe34121012046
Arşiv Arama
Gazete Oku

 

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(997 Online) 0,11ms